Logo Twojej firmy – czyli jakie?

Czy ma dla Ciebie znaczenie jakie wybierzesz produkty: Tesco, Knorr czy Winiary? Czy wiesz bez patrzenia jak wygląda logo Philips? Wedel? Z czym kojarzą Ci się te produkty? A inne Twoje ulubione marki?


Ulubione marki rozpoznajemy po logo, zapamiętujemy je i kojarzymy z ich produktami.


Pomimo, że na półkach sklepowych jest masa innych firm – być może wypróbowanych już przez Ciebie to i tak jeśli kupujesz tylko sosy Winiary – to każdy jego nowy produkt rozpoznasz bez namysłu. Natomiast jak raz zawiedziesz się na jakiejś firmie to choćby nie wiem jakie produkty powstawały od niej, po prostu zobaczysz logo i przypomnisz sobie złe emocje. Czyli logo = zapamiętywanie + emocje.


To jakie te logo?

Logo występuje w trzech postaciach – znaku będącego sygnetem, logotypu (tekstu) bądź pełnego logo.

Dobre logo to takie, które Twój klient szybko skojarzy i zapamięta. Musi ono dobrze wyglądać w czerni i bieli. Na dużych powierzchniach jak i na ołówkach. Oczywiście, nie wszystkie branże będą tego potrzebowały, ale warto uwzględnić to w strategii swojej firmy.

Logo dla dużych korporacji np. nie powinno mieć zbyt dużo szczegółów, ale dla mniejszych przedsiębiorstw takich jak sklepy, czy restauracje będzie OK (ale nie do przesady!).

Wyobraź sobie, że masz firmę jubilerską, która ma same produkty premium i jest bardzo droga. Myślisz, że logo zrobione z szablonu w Canvie będzie dobrym rozwiązaniem jeśli 100 innych osób również z takiego szablonu skorzysta? Czy wiesz jak wygląda logo Apart? A logo YES? Obydwie są producentem biżuterii, a ich loga są proste i łatwe do zapamiętania. Zobaczysz ich nazwy lub grafikę w internecie i będziesz wiedział, że to po prostu te konkretne firmy i skojarzysz je za pewne z jakimiś produktami.


Kiedy logo robić samemu, a kiedy zlecić?

Uważam, że niektóre branże nie muszą od razu startować z jakąś konkretną identyfikacją wizualną.  Na przykład: jeśli startujesz z biznesem online – choćby blogiem nie musisz ładować pieniędzy na start w logo. 

ALE.

Jeśli bierzesz się np. za produkcje zabawek dla dzieci to powinieneś wystartować już z konkretną wizualizacją. Po pierwsze logo znajdzie się na Twoich zabawkach, które pójdą w świat, a po drugie wyróżnisz się na tle konkurencji. Jeśli na tym etapie postanowisz przyoszczędzić i zrobić logo samemu – może się okazać, że logo w odbiorze trafi tylko i wyłącznie do Ciebie, a nie do Twoich odbiorców. Nie będzie ani łatwe do zapamiętania, ani łatwe do skojarzenia.

Podsumowując

Logo to element, który na stałe jest przypisany do naszej marki i jest kojarzony z naszymi produktami lub usługami. Nie powinniśmy na niego żałować, a już tym bardziej zabierać się za to sami, jeśli nie mamy w tym żadnego doświadczenia. Są branże, które powinny mieć dobrą i konkretną identyfikacje na start, a są takie które zdecydowanie mogą z tym poczekać.

Pytania? Napisz do mnie – pytania@judka.pl lub przez formularz na stronie.

ściskam, Judka