WordPress – co to właściwie jest i w czym może Ci pomóc?

WordPress to CMS, co z angielskiego oznacza “Content Management System”. Po polsku “System Zarządzania Treścią”. A jeszcze prościej – to witryna z wbudowanym panelem administracyjnym. Dzięki temu panelowi możesz zaktualizować artykuły na bloga, czy wprowadzić nowe produkty do sklepu internetowego.


Pokaże wam na przykładzie świeżej instalacji. Ja akurat wolę język angielski, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyście korzystali z wersji polskiej, niemieckiej czy jakiejkolwiek innej.


Dashboard – ten ekran widzisz po zalogowaniu do wp. Są tutaj szybkie skróty, np. do napisania szybkiego artykułu. Jeśli zainstalujesz dodatkowe pluginy (wtyczki), to niektóre będą się tu pojawiać, np. jetpack (o wtyczkach później). Możesz kontrolować ten panel poprzez włączanie lub wyłączanie widoków.

Updates – tutaj nic innego jak aktualizacje motywów, wtyczek i innych. Jeśli będzie coś do aktualizacji to zawsze będziesz widzieć liczbę w kółeczku przy tej opcji.

Posts – artykuły lub posty jak kto woli. Tutaj będziesz widzieć wszystkie swoje udostępnione wpisy, lub szkice. Oprócz tego mamy tutaj także kategorie artykułów i ich tagi.


Media – zbiór Twoich zdjęć i filmów. Czyli wszelkiego rodzaju media, których będziesz używać do postów lub strony.


Pages – wszystkie podstrony Twojej witryny, które stworzysz, np. home, kontakt czy blog 🙂


Comments – zakładka, która zbiera komentarze i pozwala na ich moderację.


Appearance – dość rozbudowana zakładka CMS’a. Znajdziemy tam motywy, ustawienia motywów, widżety, menu i edytor strony. Na start wp zawsze daje podstawowe motywy, które możesz użyć. Są one jednak bardzo proste i trzeba je dostosować. Widgety są dodatkowymi elementami na stronę – najczęściej umieszcza się je w stopce lub panelach bocznych, ale nie tylko :). Menu – tutaj możesz stworzyć swoją nawigację – ze stron, które już masz lub dodawać linki, czy kategorie. Edytor służy do ingerowania w kod, a także tutaj piszemy swoje własne style do strony (css, sass).


Plugins – tutaj znajdziesz wszystkie swoje wtyczki, które pomogą w funkcjonowaniu Twojej strony.


Users – użytkownicy, możesz ich tutaj dodawać, usuwać i zmieniać hasła, a także nadawać uprawnienia do korzystania ze CMS’a. Możesz także zobaczyć swój profil.


Tools – różne narzędzia – m. in. możesz tutaj importować lub eksportować swoje dane ze strony, np. wpisy.


Settings – ustawienia WordPressa, np. zmienić nazwę swojej strony lub ustawić ilość wpisów wyświetlanych na stronie.


Kiedy zdecydować się na WordPress’a?

Na pewno wtedy, kiedy będziesz stroną musiał zarządzać, czyli blogi, sklepy i inne witryny, które będą wymagały Twojego zaangażowania. Ze stron na wp można zrobić przepiękne i zaawansowane portale, ale do takich będzie wymagana znajomość choćby języka PHP, czy CSS’a. ALE także samodzielnie na podstawie gotowego motywu zrobisz naprawdę fajną stronę :). 


Podsumowanie.

WordPress jest aktualnie najlepszym CMS’em, jest cały czas rozwijany i wspierany. Dzięki niemu stworzysz swoją stronę szybko i to bez znajomości kodu – chociaż znajomość kodu czyni ze stron cuda 🙂 Wyżej opisany panel będę jeszcze bardziej szczegółowo opisywać przy kolejnym artykule “Wordpress dla zielonych – podstawowy”, który będzie dostępny 22 czerwca 2020r.


Jak masz pytania – pytania@judka.pl lub formularz.

Jeśli potrzebujesz strony – contact@devrry.com 🙂

ściskam, Judka