Solidny fundament Twojej strony – badanie i jego analiza.

Stronę internetową jak każdy inny produkt w świecie online można po prostu zaprojektować i stworzyć. Jednak nie mając wiedzy o swoich potencjalnych klientach, o ich potrzebach i wymaganiach – najprawdopodobniej stworzysz coś co nie będzie potrzebne na rynku (bo dla kogo?).

Jako specjalistka UX prowadzę badania i gromadzę dane, które dotyczą określonego problemu lub określonego obszaru zainteresowań. Jest ogrom różnych metod i narzędzi z których korzystam, ale dzisiaj opowiem Ci o badaniach ilościowych i jakościowych, które możesz przeprowadzić sam.

Metody ilościowe (inaczej ilościówka) dostarczają dane matematyczne. Dzięki nim możesz wskazać ilu Twoich klientów woli poszczególne wersje Twojej strony lub dla ilu z nich Twoja witryna jest prosta w obsłudze. Ilościówka wymaga udziału dużej grupy ludzi (powiedzmy 30 osób), ale wcale nie musisz mieć z nimi styczności. Takie badanie możesz przeprowadzić zdalnie, np. tworząc ankietę w google. Przeanalizowanie takiego badania jest szybkie i proste pod warunkiem, że naprawdę się do niego przygotowałeś. Tutaj idziemy po prostu na ilość.

Metody jakościowe powiedzą Ci natomiast, dlaczego użytkownik np. nie może znaleźć czegoś na Twojej stronie. Tutaj idziemy bardziej na jakość, czyli bezpośredni kontakt z Twoim klientem. Poprzez narzędzie, np. google hangouts uczestnik Twojego badania może udostępnić Ci swój ekran i opowiadać o tym co robi, jaki ma problem, czego szuka itp. Fajnie jakbyś miał budżet na takie badanie, bo wtedy będzie Ci łatwiej znaleźć odpowiednią grupę ludzi, którzy odpowiadają profilowi Twojego idealnego klienta i zechcą Ci poświęcić swój czas. Jeśli nie masz takiego budżetu – spróbuj zaproponować coś w zamian lub poszukać swoich klientów wśród znajomych.

Przykłady badań

Ilościówka z testami A/B

Masz pomysł na dwie wersje swojego banera na górze strony. Zamiast zgadywać, czy użytkownicy będą chcieli w niego kliknąć przeprowadź badanie ilościowe z wyborem. Stwórz dwie wersje tego samego banera – ale pamiętaj, że nie mogą one bardzo mocno się różnić – zmień po prostu jeden, góra dwa elementy, np. zdjęcie lub etykietę przycisku. Żeby wykonać takie testy A/B możesz dodać do WordPressa wtyczkę dzięki której sprawdzisz, który baner jest chętniej klikany. Takie badanie nic Cię nie kosztuje, a jest naprawdę skuteczne!

Ilościówka z ankietą

Pamiętaj, żeby taki kwestionariusz był starannie przygotowany. Nie naprowadzaj użytkownika na odpowiedzi w ankiecie, bądź neutralny i obiektywny. Tylko w ten sposób Twoje badanie będzie miało sens. Im więcej odpowiedzi tym mniej wątpliwości. Pamiętaj tutaj także o swojej grupie docelowej – im bliżej niej tym lepiej. Spróbuj poszukać tematycznych grup na facebooku.

Jakościówka z wywiadem

Do takiego badania pomimo rozmowy na żywo z potencjalnym klientem lub swoim klientem (jeśli masz już swoją stronę) także musisz się dobrze przygotować. Czas każdego człowieka jest na tyle cenny, że nie ma on czasu na pierdoły. Poza tym jeśli płacisz mu za godzinę – to za ekstra czas będziesz także musiał dopłacić. Jeśli nie masz jeszcze swojej witryny – możesz bazować na witrynie swojego bezpośredniego konkurenta. Jeśli masz swoją witrynę – obserwuj i nawet nagrywaj jak użytkownik się po niej porusza realizując Twoje zadania. Pamiętaj, żeby poinformować użytkownika o takich manewrach jak nagrywanie, a najlepiej przed rozpoczęciem takiej sesji wyślij mu dokument do wypełnienia, który załączam na końcu 🙂 będziesz miał zgodę na piśmie, a użytkownik poczuje się bezpieczniej, że jego udział w badaniu nie wyjdzie poza Twoje otoczenie.

Pytania? Napisz do mnie!

ściskam, Judka