Jak przyciągnąć wzrok Twojego klienta w konkretną część witryny.

Nie wiem czy wiecie, ale nasz mózg świadomie w danej chwili może robić tylko jedną rzecz na raz. Pomimo tego co sądzą kobiety (w tym i ja) i niektórzy mężczyźni, że robimy kilka rzeczy na raz, to i tak skupiamy uwagę tylko na jednej z nich. A czym jest ta nasza cenna uwaga? Cytuję:

“Uwaga jest jak reflektor punktowy. Wskazuje na konkretną rzecz. Jeżeli chcesz wskazać na coś innego, to musisz przestać wskazywać na poprzednią rzecz”.

Joel Marsh

Przejdźmy do konkretów: jak tą cenną uwagę Twojego klienta przykuć do konkretnej części Twojej witryny?

RUCH

Nie mówię tutaj o stadzie animacji, którą masz nagle wprowadzić na stronie. Efekt byłby odwrotny – kiedy wszystko się rusza w witrynie, wzrok zatrzymuje się na elementach nieruchomych. Przykładem może być skaczący button u Kamili na stronie – skaczący button szybko przyciągnie Twoją uwagę, ponieważ się rusza.


WZORCE

O tym na pewno napiszę jeszcze osobno, bo to temat rzeka :). Tutaj najszybciej zrozumiesz o co chodzi na przykładzie. Weźmy nawigację. W menu mamy np. 5 podstron (etykiet) i są one ułożone w równych odległościach jeden obok drugiego, są tego samego koloru i tej samej wielkości. Nasz mózg nie widzi tutaj 5 etykiet tylko ich szereg. Najprawdopodobniej najwięcej kliknięć będzie miała lewa strona niż prawa, ponieważ czytamy od lewej do prawej. Natomiast jeśli jedną etykiecie zmienimy ciężkość (pogrubienie) – to wzrok Twojego klienta będzie zatrzymywał się właśnie na niej, bo dla naszego mózgu jest to odstępstwo od pewnego wzorca. W ten sposób możemy przykuwać uwagę użytkownika na rzeczy dla nas ważne.


DUŻE LITERY

Duży tekst dla użytkownika oznacza coś ważnego i kieruje na niego wzrok w pierwszej kolejności. Zazwyczaj w tekstach nagłówki są grubsze i większe od zwykłej treści, więc wzrok się na nich zatrzymuje mimowolnie.


KOLOR

O psychologii koloru i o samych kolorach w projektowaniu strony są po prostu osobne książki. Aby Ci zobrazować ich ważność weźmy na przykład przyciski. Są na stronie takie same, ale w różnych kolorach zmieniają swoje znaczenie. Np. czerwony dla większości ludzi jest ostrzegawczy, a zielony kojarzy nam się z czymś dobrym, zaakceptowanym, wykonanym itp. Spójrz na przykład poniżej.

Jakie emocje budzi w Tobie zielony przycisk usuń konto a jakie czerwony? Jakie emocje budzi w Tobie zielony przycisk kup teraz, a jakie czerwony?

Oprócz tego, że kolor ma znaczenie, może także “przybliżać lub oddalać”. Zazwyczaj użytkownicy klikają to co bliżej niż dalej. Przykład poniżej. Choć przyciski są tej samej wielkości, kolor sprawia, że pomarańczowy jest bliżej, a pozostałe dwa niebieskie dalej.

Masz pytania? Może chcesz rozwinąć jakiś temat? Napisz do mnie i daj znać.


ściskam, Judka