Devrry Software House https://devrry.com Devrry - strony internetowe, sklepy e-commerce, UX i badania Mon, 14 Sep 2020 06:47:13 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.1 https://devrry.com/wp-content/uploads/2019/06/cropped-devrry-02-32x32.png Devrry Software House https://devrry.com 32 32 WordPress – co to właściwie jest i w czym może Ci pomóc? https://devrry.com/wordpress-co-to-wlasciwie-jest-i-w-czym-moze-ci-pomoc/ https://devrry.com/wordpress-co-to-wlasciwie-jest-i-w-czym-moze-ci-pomoc/#respond Mon, 15 Jun 2020 07:40:11 +0000 https://judka.pl/?p=1204 WordPress to CMS, co z angielskiego oznacza “Content System Management”. Po polsku “System Zarządzania Treścią”. A jeszcze prościej – to witryna z wbudowanym panelem administracyjnym. Dzięki temu panelowi możesz zaktualizować artykuły na bloga, czy wprowadzić nowe produkty do sklepu internetowego. Pokaże wam na przykładzie świeżej instalacji. Ja akurat wolę język angielski, ale nic nie stoi […]

The post WordPress – co to właściwie jest i w czym może Ci pomóc? appeared first on Devrry Software House.

]]>
WordPress to CMS, co z angielskiego oznacza “Content System Management”. Po polsku “System Zarządzania Treścią”. A jeszcze prościej – to witryna z wbudowanym panelem administracyjnym. Dzięki temu panelowi możesz zaktualizować artykuły na bloga, czy wprowadzić nowe produkty do sklepu internetowego.


Pokaże wam na przykładzie świeżej instalacji. Ja akurat wolę język angielski, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyście korzystali z wersji polskiej, niemieckiej czy jakiejkolwiek innej.


Dashboard – ten ekran widzisz po zalogowaniu do wp. Są tutaj szybkie skróty, np. do napisania szybkiego artykułu. Jeśli zainstalujesz dodatkowe pluginy (wtyczki), to niektóre będą się tu pojawiać, np. jetpack (o wtyczkach później). Możesz kontrolować ten panel poprzez włączanie lub wyłączanie widoków.

Updates – tutaj nic innego jak aktualizacje motywów, wtyczek i innych. Jeśli będzie coś do aktualizacji to zawsze będziesz widzieć liczbę w kółeczku przy tej opcji.

Posts – artykuły lub posty jak kto woli. Tutaj będziesz widzieć wszystkie swoje udostępnione wpisy, lub szkice. Oprócz tego mamy tutaj także kategorie artykułów i ich tagi.


Media – zbiór Twoich zdjęć i filmów. Czyli wszelkiego rodzaju media, których będziesz używać do postów lub strony.


Pages – wszystkie podstrony Twojej witryny, które stworzysz, np. home, kontakt czy blog 🙂


Comments – zakładka, która zbiera komentarze i pozwala na ich moderację.


Appearance – dość rozbudowana zakładka CMS’a. Znajdziemy tam motywy, ustawienia motywów, widżety, menu i edytor strony. Na start wp zawsze daje podstawowe motywy, które możesz użyć. Są one jednak bardzo proste i trzeba je dostosować. Widgety są dodatkowymi elementami na stronę – najczęściej umieszcza się je w stopce lub panelach bocznych, ale nie tylko :). Menu – tutaj możesz stworzyć swoją nawigację – ze stron, które już masz lub dodawać linki, czy kategorie. Edytor służy do ingerowania w kod, a także tutaj piszemy swoje własne style do strony (css, sass).


Plugins – tutaj znajdziesz wszystkie swoje wtyczki, które pomogą w funkcjonowaniu Twojej strony.


Users – użytkownicy, możesz ich tutaj dodawać, usuwać i zmieniać hasła, a także nadawać uprawnienia do korzystania ze CMS’a. Możesz także zobaczyć swój profil.


Tools – różne narzędzia – m. in. możesz tutaj importować lub eksportować swoje dane ze strony, np. wpisy.


Settings – ustawienia WordPressa, np. zmienić nazwę swojej strony lub ustawić ilość wpisów wyświetlanych na stronie.


Kiedy zdecydować się na WordPress’a?

Na pewno wtedy, kiedy będziesz stroną musiał zarządzać, czyli blogi, sklepy i inne witryny, które będą wymagały Twojego zaangażowania. Ze stron na wp można zrobić przepiękne i zaawansowane portale, ale do takich będzie wymagana znajomość choćby języka PHP, czy CSS’a. ALE także samodzielnie na podstawie gotowego motywu zrobisz naprawdę fajną stronę :). 


Podsumowanie.

WordPress jest aktualnie najlepszym CMS’em, jest cały czas rozwijany i wspierany. Dzięki niemu stworzysz swoją stronę szybko i to bez znajomości kodu – chociaż znajomość kodu czyni ze stron cuda 🙂 Wyżej opisany panel będę jeszcze bardziej szczegółowo opisywać przy kolejnym artykule “Wordpress dla zielonych – podstawowy”, który będzie dostępny 22 czerwca 2020r.


Jak masz pytania – pytania@judka.pl lub formularz.

Jeśli potrzebujesz strony – contact@devrry.com 🙂

ściskam, Judka

The post WordPress – co to właściwie jest i w czym może Ci pomóc? appeared first on Devrry Software House.

]]>
https://devrry.com/wordpress-co-to-wlasciwie-jest-i-w-czym-moze-ci-pomoc/feed/ 0
Freelancer, czy firma? Jak wybierać wykonawcę dla logo. https://devrry.com/grafik-czy-firma-jak-wybierac-wykonawce-dla-logo/ https://devrry.com/grafik-czy-firma-jak-wybierac-wykonawce-dla-logo/#respond Mon, 01 Jun 2020 19:51:14 +0000 https://judka.pl/?p=1190 Wybór grafika freelancera lub firmy do zaprojektowania logo (tu przeczytasz jak ważne jest logo) to nie lada wyzwanie w czasach kiedy do wyboru mamy ich tysiące. Nie ma jednego doskonałego przepisu, ale warto spojrzeć na kilka kwestii, np. czy chcesz współpracować zdalnie czy może na miejscu? Jaki masz budżet? Czy potrzebujesz stworzyć również strategie swojej […]

The post Freelancer, czy firma? Jak wybierać wykonawcę dla logo. appeared first on Devrry Software House.

]]>
Wybór grafika freelancera lub firmy do zaprojektowania logo (tu przeczytasz jak ważne jest logo) to nie lada wyzwanie w czasach kiedy do wyboru mamy ich tysiące. Nie ma jednego doskonałego przepisu, ale warto spojrzeć na kilka kwestii, np. czy chcesz współpracować zdalnie czy może na miejscu? Jaki masz budżet? Czy potrzebujesz stworzyć również strategie swojej firmy? Te kilka pytań zawęża Ci już obszar poszukiwań.

Przedstawię Ci krótko czego może nie wybierać, a nad czym warto się zastanowić.


Unikaj: Allegro, olx i podobne.

Unikaj tych miejsc jak ognia! Nie znajdziesz tam oryginalnych i kreatywnych twórców, a jedynie szablonowe i hurtowe loga projektowane na szybkiego. Cena może i przyciągać, jeśli Twój budżet nie jest zbyt wielki – ale uwierz, lepiej poczekać i dołożyć pieniądze, niż później żałować.


Unikaj: Oferia i inne portale konkursowe.

To chyba jeszcze gorsze niż ten ogień wyżej. Portale konkursowe polegają głównie na tym, że na portalu wystawia się opis czego się potrzebuje, następnie kilkanaście lub kilkaset grafików robi projekt i go przedstawia w określonym czasie. Za małą kwotę zleceniodawca wybiera jedną pracę i gotowe. Jaka jest w tym pułapka? Uwierz, że takich konkursów jest tam bardzo dużo i żaden grafik nie ma tyle czasu, aby dobrze je przygotować. Pamiętaj, że projektowanie logo to pewien proces, który wymaga czasu. Również w takich konkursach startują osoby bez żadnego doświadczenia, co pozwala im na zbudowanie portfolio – stąd niskie ceny.


Dobre: Małe firmy i agencje reklamowe.

Pracowałam dla małych agencji w całej Polsce i niezbyt przywykło mi ich funkcjonowanie. Szybkie czas realizacji, hurtowe podejście. Takie małe agencje zazwyczaj chodzą w parach z drukarniami, które właśnie na tym się bardziej skupiają – na grafice reklamowej i materiałach DTP. Rzadko kiedy mają osobne miejsce dla grafika, który zajmuje się po prostu identyfikacją wizualną. Zazwyczaj jest po prostu jeden grafik, który ma masę pracy i brak czasu na wszystko. Jest jednak ALE – to nie oznacza, że jest to zły wybór. Takie agencje polecam mniej wymagającym i tym, którzy wiedzą czego chcą – mają jakąś wizję logo, bez konieczności szukania nazwy.


Dobre: Duże firmy i agencje reklamowe.

Czyli też duże budżety. Duże agencje robią przeważnie duże projekty, robią strategie firmy, identyfikacje i całą reklamę. Tutaj płacisz za sztab ludzi, którzy pracują nad Twoim projektem. Tutaj na pewno się sprawdzą firmy, które wchodzą z jakimiś produktami, ze sklepami albo z czymś innym dużym.


I jeszcze dobre: Freelancerzy

Tych doświadczonych znajdziesz w serwisach, np. Behance czy Dribbble. Mniej doświadczeni są gdzieś na allegro, czy olx… tam gdzie pisałam wyżej. O dobrego freelancera (ale nie tylko) możesz pytać na różnych facebookowych grupach – dostaniesz różne oferty, ale dostaniesz też ludzi z polecenia. Warto zwrócić wtedy uwagę na ich stronę, doświadczenie, portfolio i obsługę klienta. Dobry freelancer będzie miał również swoją firmę, a co za tym idzie – wystawi Ci fakturę. Niektórych grafików (w tym również mnie) czasami obowiązują umowy poufności, co równa się z brakiem możliwości pokazania niektórych projektów dla świata, ale przy rozmowie chętnie chwalimy się dla kogo pracowaliśmy, jednak bez szczegółów 🙂 .


No i forma: Praca zdalna vs na miejscu.

Forma pracy także jest ważna, zwłaszcza przy obsłudze Twojego projektu. Przy pracy zdalnej jest o tyle więcej plusów, że firmy możesz szukać nawet na drugim końcu Polski. Nie ogranicza Cię tak naprawdę nic. Natomiast współpraca na miejscu ogranicza Cię do obszaru, gdzie będziesz musiał jeździć więcej niż jeden raz. Postaw na pracę zdalną i miej szeroki wybór.


Podsumowując.

Pamiętaj zawsze o umowach, czytaj je od deski do deski. Pytaj o warunki pracy, o poprawki, o terminy. Na podstawie pytań sprawdź obsługę klienta! Niektórzy freelancerzy mają stawki godzinowe, a agencje i inne firmy przeważnie stawki za całe projekty. Wybierz 3 potencjalnych wykonawców, przeczytaj oferty, sprawdź budżet. Pamiętaj także, że logo nie kosztuje 100zł – to powinien być dla Ciebie sygnał słabej jakości pracy. Dobre logo to kawał ciężkiej pracy!

The post Freelancer, czy firma? Jak wybierać wykonawcę dla logo. appeared first on Devrry Software House.

]]>
https://devrry.com/grafik-czy-firma-jak-wybierac-wykonawce-dla-logo/feed/ 0
Jak powstaje logo? Proces projektowy. https://devrry.com/jak-powstaje-logo-proces-projektowy/ https://devrry.com/jak-powstaje-logo-proces-projektowy/#respond Mon, 25 May 2020 10:26:34 +0000 https://judka.pl/?p=1173 Czy wiesz, że przeciętny Polak styka się każdego dnia z tysiącami reklam z logo marek? Przeanalizuj swój dzień, a się o tym przekonasz: co jesz na śniadanie? Jakiej marki jest Twój telefon? A Twoja praca? Rozejrzyj się dookoła – ile logo znalazłeś w swoim otoczeniu? Logo to bardzo ważna część identyfikacji wizualnej firmy i napisałam […]

The post Jak powstaje logo? Proces projektowy. appeared first on Devrry Software House.

]]>
Czy wiesz, że przeciętny Polak styka się każdego dnia z tysiącami reklam z logo marek? Przeanalizuj swój dzień, a się o tym przekonasz: co jesz na śniadanie? Jakiej marki jest Twój telefon? A Twoja praca? Rozejrzyj się dookoła – ile logo znalazłeś w swoim otoczeniu?

Logo to bardzo ważna część identyfikacji wizualnej firmy i napisałam o tym osobny artykuł – więc jeśli jeszcze nie czytałeś wskakuj tutaj. Poniższy proces opisałam bez namingu, czyli poszukiwania nazwy, ponieważ jest to odrębny temat i dotyczy także szeroko pojętej strategii firmy 🙂

No to zaczynamy!


Brief, wycena i umowa.

Cały proces projektowy rozpoczynam od poznania potrzeb i wymagań klienta. Jest to forma ankiety – pytań dotyczących jego działalności. Pytania na start zawsze mam takie same i wysyłam je w formie online. Kiedy otrzymam odpowiedzi – analizuje je i na ich podstawie dopytuje o detale. Kiedy mam już komplet to przygotowuję wycenę i umowę dla klienta. 

W moich umowach zawsze jest zakres prac, ilość oraz rodzaj poprawek, informacje, koszty oraz informacje o prawach autorskich. Na tym etapie po podpisaniu umowy przez klienta wymagam zadatku. Dlaczego? Moja praca to nie tylko zaprojektowanie samego logo, ale cały ten proces – od briefu i rozmowy, aż do oddania kompletu plików. Jeśli poświęciłabym przykładowo 3 dni na badanie rynku, zrobiła analizę i wstępne szkice, a klient powiedziałby mi, że już nie jest zainteresowany – to zostaję z darmową 3 dniową pracą.


Desk research – czyli badanie i analiza rynku.

Ten proces jest zależny od wytycznych i budżetu. Niektóre projekty pozwalają na badania, np. ankiety pytające o emocje związane z aktualną identyfikacją wizualną marki (jeśli robimy rebranding). Badania przy projektowaniu logo nie są tak rozbudowane jak przy stronach internetowych, ale są ważne i często niedoceniane przez projektantów. Tutaj jest także analiza rynku, sprawdzanie jaka jest i jak działa konkurencja.


Mapy myśli i wstępne szkice.

Czym są mapy myśli? Jest to nic innego jak proces kojarzenia słów. Najpierw zapisuje słowo kluczowe dla projektu, a następnie rysuje od niego “odnogi” i zapisuje wszystko co mi przychodzi do głowy. W ten sposób między innymi generuje pomysły. Na tym etapie również szkicuję pomysły. 


Czerń, biel i szarości.

Jestem zdania, że dobre logo będzie wyglądało dobrze w czerni i w bieli. Jeśli mam naszkicowaną koncepcję to przenoszę ją do programu graficznego i obrabiam. Tutaj najpierw robię je w odcieniach szarości (monochromatyczne), czarne oraz białe (achromatyczne). Na tym etapie prac przedstawiam klientowi swoją koncepcję. Zazwyczaj przedstawiam 2 propozycje i na tym etapie czekam na akceptację lub poprawki.


Wreszcie kolor.

Dopiero kiedy klient zaakceptuje moją czarno-białą wizję przechodzę do kolorów. Tutaj na dobór kolorów ma wpływ psychologia koloru, branża i efekt jaki klient chciałby uzyskać. Kiedy nałoże już konkretne kolory, często rozmiawiam o nich z klientem – wyjaśniam i pytam – a także dostaje feedback na ten temat. Zazwyczaj tutaj też pojawiają się dodatkowe pytania o inne kolory – robię je dla porównania, żeby klient mógł je zobaczyć. Tutaj także dostaję akceptację i zielone światło do Brand Booka.


Brand Book

Czyli Księga Znaku. Taka sięga zawiera zazwyczaj wytyczne:

 • Budowę logo i jego kolorystykę
 • Dopuszczalne warianty i tła
 • Najczęstsze błędy
 • Typografię

W zależności od umowy także:

 • Druki biurowe
 • Papier firmowy
 • Wizytówki
 • E-mail
 • Ogólne wytyczne dla strony www i social mediów

Oddanie plików.

Po wykonaniu Księgi Znaku klient dostaje ode mnie cały komplet plików:

 • logo w kolorze, monochromatyczne i achromatyczne
 • logo w formatach .png, .pdf, .ai oraz dostosowane do zdjęcia profilowego na facebooku
 • Brand Booka w formacie .pdf lub na życzenie format drukowany

Podsumowanie.

Jak widzicie proces logo nie jest wcale taki szybki i prosty jak robią to kreatory, czy to co widzisz w Canvie. To cały proces, który zaczyna się od wyboru projektanta, po odbiór przez klienta gotowych plików. O tym jak dobrze wybrać projektanta będę pisać w ostatnim artykule w serii o logo.

Masz jakieś pytania? Napisz do mnie – pytania@judka.pl lub poprzez formularz.

ściskam, Judka

The post Jak powstaje logo? Proces projektowy. appeared first on Devrry Software House.

]]>
https://devrry.com/jak-powstaje-logo-proces-projektowy/feed/ 0
Logo Twojej firmy – czyli jakie? https://devrry.com/logo-twojej-firmy-czyli-jakie/ https://devrry.com/logo-twojej-firmy-czyli-jakie/#respond Mon, 18 May 2020 07:04:08 +0000 https://judka.pl/?p=1150 Czy ma dla Ciebie znaczenie jakie wybierzesz produkty: Tesco, Knorr czy Winiary? Czy wiesz bez patrzenia jak wygląda logo Philips? Wedel? Z czym kojarzą Ci się te produkty? A inne Twoje ulubione marki? Ulubione marki rozpoznajemy po logo, zapamiętujemy je i kojarzymy z ich produktami. Pomimo, że na półkach sklepowych jest masa innych firm – […]

The post Logo Twojej firmy – czyli jakie? appeared first on Devrry Software House.

]]>
Czy ma dla Ciebie znaczenie jakie wybierzesz produkty: Tesco, Knorr czy Winiary? Czy wiesz bez patrzenia jak wygląda logo Philips? Wedel? Z czym kojarzą Ci się te produkty? A inne Twoje ulubione marki?


Ulubione marki rozpoznajemy po logo, zapamiętujemy je i kojarzymy z ich produktami.


Pomimo, że na półkach sklepowych jest masa innych firm – być może wypróbowanych już przez Ciebie to i tak jeśli kupujesz tylko sosy Winiary – to każdy jego nowy produkt rozpoznasz bez namysłu. Natomiast jak raz zawiedziesz się na jakiejś firmie to choćby nie wiem jakie produkty powstawały od niej, po prostu zobaczysz logo i przypomnisz sobie złe emocje. Czyli logo = zapamiętywanie + emocje.


To jakie te logo?

Logo występuje w trzech postaciach – znaku będącego sygnetem, logotypu (tekstu) bądź pełnego logo.

Dobre logo to takie, które Twój klient szybko skojarzy i zapamięta. Musi ono dobrze wyglądać w czerni i bieli. Na dużych powierzchniach jak i na ołówkach. Oczywiście, nie wszystkie branże będą tego potrzebowały, ale warto uwzględnić to w strategii swojej firmy.

Logo dla dużych korporacji np. nie powinno mieć zbyt dużo szczegółów, ale dla mniejszych przedsiębiorstw takich jak sklepy, czy restauracje będzie OK (ale nie do przesady!).

Wyobraź sobie, że masz firmę jubilerską, która ma same produkty premium i jest bardzo droga. Myślisz, że logo zrobione z szablonu w Canvie będzie dobrym rozwiązaniem jeśli 100 innych osób również z takiego szablonu skorzysta? Czy wiesz jak wygląda logo Apart? A logo YES? Obydwie są producentem biżuterii, a ich loga są proste i łatwe do zapamiętania. Zobaczysz ich nazwy lub grafikę w internecie i będziesz wiedział, że to po prostu te konkretne firmy i skojarzysz je za pewne z jakimiś produktami.


Kiedy logo robić samemu, a kiedy zlecić?

Uważam, że niektóre branże nie muszą od razu startować z jakąś konkretną identyfikacją wizualną.  Na przykład: jeśli startujesz z biznesem online – choćby blogiem nie musisz ładować pieniędzy na start w logo. 

ALE.

Jeśli bierzesz się np. za produkcje zabawek dla dzieci to powinieneś wystartować już z konkretną wizualizacją. Po pierwsze logo znajdzie się na Twoich zabawkach, które pójdą w świat, a po drugie wyróżnisz się na tle konkurencji. Jeśli na tym etapie postanowisz przyoszczędzić i zrobić logo samemu – może się okazać, że logo w odbiorze trafi tylko i wyłącznie do Ciebie, a nie do Twoich odbiorców. Nie będzie ani łatwe do zapamiętania, ani łatwe do skojarzenia.

Podsumowując

Logo to element, który na stałe jest przypisany do naszej marki i jest kojarzony z naszymi produktami lub usługami. Nie powinniśmy na niego żałować, a już tym bardziej zabierać się za to sami, jeśli nie mamy w tym żadnego doświadczenia. Są branże, które powinny mieć dobrą i konkretną identyfikacje na start, a są takie które zdecydowanie mogą z tym poczekać.

Pytania? Napisz do mnie – pytania@judka.pl lub przez formularz na stronie.

ściskam, Judka

The post Logo Twojej firmy – czyli jakie? appeared first on Devrry Software House.

]]>
https://devrry.com/logo-twojej-firmy-czyli-jakie/feed/ 0
Skąd czerpać inspiracje na stronę www? https://devrry.com/skad-czerpac-inspiracje-na-strone-www/ https://devrry.com/skad-czerpac-inspiracje-na-strone-www/#respond Sun, 10 May 2020 08:42:51 +0000 https://judka.pl/?p=1127 Przychodzi moment w którym chcesz zacząć działać z projektem swojej strony, a więc masz mniej więcej zarys w głowie co gdzie i jak ma być. Zanim się zabierzesz do tego, z pomocą może przyjść moodboard. A co to jest moodboard? To taka własna tablica pomysłów! Gdzie i jak ją stworzyć przedstawię poniżej. Pinterest Chyba wszyscy […]

The post Skąd czerpać inspiracje na stronę www? appeared first on Devrry Software House.

]]>
Przychodzi moment w którym chcesz zacząć działać z projektem swojej strony, a więc masz mniej więcej zarys w głowie co gdzie i jak ma być. Zanim się zabierzesz do tego, z pomocą może przyjść moodboard. A co to jest moodboard?


To taka własna tablica pomysłów! Gdzie i jak ją stworzyć przedstawię poniżej.


Pinterest

Chyba wszyscy znają ten portal, bo nie tylko możemy tam czerpać inspiracje o designie stron www, ale także na każdy inny temat, który przyjdzie nam do głowy. Pinterest to jest właśnie taki wielki moodboard.

Jak nie masz jeszcze konta na Pinterest to koniecznie je załóż! Jest tam naprawdę ogromny zbiór wszystkiego co możemy wziąć za inspiracje dla naszej strony, a także w prosty sposób te inspiracje zbierać i przeglądać. Hasła, które możesz wprowadzić: Website design, web design, web idea, web inspirations lub tematycznie, np. fashion web design 🙂


Miro

Uwielbiam korzystać z Miro i używam go też codziennie w swojej pracy. Możesz w nim tworzyć własne moodboardy z pomysłami, ale oprócz nich także robić mapy strony, czy burze mózgów. Pomysły możesz zapisać na wirtualnych karteczkach i łączyć je ze sobą, wrzucać np. screeny ze stron konkurencji, Pinteresta lub innych stron i je opisywać. W ten sposób gromadzisz wszystko w jednym miejscu i w ładzie, który Ci odpowiada. Miro jest darmowy do 3 takich tablic i w zupełności to wystarczy 🙂


Awwwards, Behance, Dribbble

Te strony są po prostu świetne! Awwwards króluje w animacjach i niezwykłych rozwiązaniach. Behance i Dribbble zbiera w sobie ciekawe prace różnych projektantów. Jak będziesz tworzyć tablice inspiracji to oprócz gromadzenia screenów i zdjęć przypisuj do nich linki z jakich stron się wzięły. Będzie łatwiej wrócić np. do jakiejś animacji.
Podsumowując w swoich moodboardach (tablice pomysłów) możesz zbierać wszystko: fonty, kolory, screeny, zdjęcia, wykresy, opisy, kolorowe karteczki czy przemyślenia. Nie blokuj się, bądź kreatywny i staraj się mieć wyobraźnie dziecka, bo ta jest nieograniczona!

Jeśli masz pytania lub problem z Miro czy Pinterestem – napisz do mnie 🙂

ściskam, Judka

The post Skąd czerpać inspiracje na stronę www? appeared first on Devrry Software House.

]]>
https://devrry.com/skad-czerpac-inspiracje-na-strone-www/feed/ 0
Darmowe materiały na Twoją stronę #1 https://devrry.com/darmowe-materialy-na-twoja-strone-1/ Sun, 03 May 2020 08:27:32 +0000 https://judka.pl/?p=1108 Dziś mam dla Was trochę darmowych materiałów, które możecie śmiało wykorzystać na swojej stronie.  Unsplash.com Jeśli chodzi o zdjęcia na stronę – uwielbiam używać unsplasha. Jest tam masa pięknych zdjęć, są darmowe i można je używać bez ograniczeń. UnDraw.co/illustrations Strona z darmowymi ilustracjami do ściągnięcia, a co tutaj jest bajerem – możecie kolory dostosować pod […]

The post Darmowe materiały na Twoją stronę #1 appeared first on Devrry Software House.

]]>
Dziś mam dla Was trochę darmowych materiałów, które możecie śmiało wykorzystać na swojej stronie. 

Unsplash.com

Jeśli chodzi o zdjęcia na stronę – uwielbiam używać unsplasha. Jest tam masa pięknych zdjęć, są darmowe i można je używać bez ograniczeń.


UnDraw.co/illustrations

Strona z darmowymi ilustracjami do ściągnięcia, a co tutaj jest bajerem – możecie kolory dostosować pod siebie, bez przerabiania ich w programach graficznych. Wystarczy, że wybierzecie w prawym górnym rogu swój kolor i już!


Darmowe ilustracje od Open Doodles

Bajeczna strona! Autor udostępnia zasoby za darmo w dwóch formatach, a ponadto możemy jeszcze sami ustalić swoje kolory. 


Ikonki

Paczka darmowych ikonek. Są one w formacie .svg. Jeśli natomiast nie używacie formatu .svg na swojej stronie to możecie je w edytorze online photopea.com wyeksportować do formatu .png

Aby wyeksportować ikonę:

 1. Wchodzimy na stronę photopea.com
 2. Wybieramy File -> Open
 3. Wyszukujemy ikonkę, którą chcemy wyeksportować
 4. Po wgraniu ikonki wybieramy ponownie File -> Export as png
 5. Zapisujemy i gotowe!

Jeśli macie jakieś trudności – napiszcie do mnie, pomogę 🙂


Darmowe video w fajnej jakości


Fonty na Twoją stronę od Google

Google od zawsze lubi się dzielić i tutaj też zrobił to fajnie. Od razu możecie zobaczyć jak będzie wyglądał wasz tekst, a dodanie kroju na stronę jest proste:

 1. Wybieramy font
 2. W prawym górnym rogu wybieramy “Embed”
 3. Link kopiujemy do <head></head> naszej witryny, a style kopiujemy do naszego pliku ze stylami do odpowiednich sekcji (np. nagłówki)

Jeśli ktoś z Was ma problem z dodaniem fontów na stronę – napisz do mnie, pomogę! 🙂

ściska, Judka

The post Darmowe materiały na Twoją stronę #1 appeared first on Devrry Software House.

]]>
Jak przyciągnąć wzrok Twojego klienta w konkretną część witryny. https://devrry.com/jak-przyciagnac-wzrok-twojego-klienta-w-konkretna-czesc-witryny-internetowej/ https://devrry.com/jak-przyciagnac-wzrok-twojego-klienta-w-konkretna-czesc-witryny-internetowej/#respond Sun, 26 Apr 2020 10:39:21 +0000 https://judka.pl/?p=1087 Nie wiem czy wiecie, ale nasz mózg świadomie w danej chwili może robić tylko jedną rzecz na raz. Pomimo tego co sądzą kobiety (w tym i ja) i niektórzy mężczyźni, że robimy kilka rzeczy na raz, to i tak skupiamy uwagę tylko na jednej z nich. A czym jest ta nasza cenna uwaga? Cytuję: “Uwaga […]

The post Jak przyciągnąć wzrok Twojego klienta w konkretną część witryny. appeared first on Devrry Software House.

]]>
Nie wiem czy wiecie, ale nasz mózg świadomie w danej chwili może robić tylko jedną rzecz na raz. Pomimo tego co sądzą kobiety (w tym i ja) i niektórzy mężczyźni, że robimy kilka rzeczy na raz, to i tak skupiamy uwagę tylko na jednej z nich. A czym jest ta nasza cenna uwaga? Cytuję:

“Uwaga jest jak reflektor punktowy. Wskazuje na konkretną rzecz. Jeżeli chcesz wskazać na coś innego, to musisz przestać wskazywać na poprzednią rzecz”.

Joel Marsh

Przejdźmy do konkretów: jak tą cenną uwagę Twojego klienta przykuć do konkretnej części Twojej witryny?

RUCH

Nie mówię tutaj o stadzie animacji, którą masz nagle wprowadzić na stronie. Efekt byłby odwrotny – kiedy wszystko się rusza w witrynie, wzrok zatrzymuje się na elementach nieruchomych. Przykładem może być skaczący button u Kamili na stronie – skaczący button szybko przyciągnie Twoją uwagę, ponieważ się rusza.


WZORCE

O tym na pewno napiszę jeszcze osobno, bo to temat rzeka :). Tutaj najszybciej zrozumiesz o co chodzi na przykładzie. Weźmy nawigację. W menu mamy np. 5 podstron (etykiet) i są one ułożone w równych odległościach jeden obok drugiego, są tego samego koloru i tej samej wielkości. Nasz mózg nie widzi tutaj 5 etykiet tylko ich szereg. Najprawdopodobniej najwięcej kliknięć będzie miała lewa strona niż prawa, ponieważ czytamy od lewej do prawej. Natomiast jeśli jedną etykiecie zmienimy ciężkość (pogrubienie) – to wzrok Twojego klienta będzie zatrzymywał się właśnie na niej, bo dla naszego mózgu jest to odstępstwo od pewnego wzorca. W ten sposób możemy przykuwać uwagę użytkownika na rzeczy dla nas ważne.


DUŻE LITERY

Duży tekst dla użytkownika oznacza coś ważnego i kieruje na niego wzrok w pierwszej kolejności. Zazwyczaj w tekstach nagłówki są grubsze i większe od zwykłej treści, więc wzrok się na nich zatrzymuje mimowolnie.


KOLOR

O psychologii koloru i o samych kolorach w projektowaniu strony są po prostu osobne książki. Aby Ci zobrazować ich ważność weźmy na przykład przyciski. Są na stronie takie same, ale w różnych kolorach zmieniają swoje znaczenie. Np. czerwony dla większości ludzi jest ostrzegawczy, a zielony kojarzy nam się z czymś dobrym, zaakceptowanym, wykonanym itp. Spójrz na przykład poniżej.

Jakie emocje budzi w Tobie zielony przycisk usuń konto a jakie czerwony? Jakie emocje budzi w Tobie zielony przycisk kup teraz, a jakie czerwony?

Oprócz tego, że kolor ma znaczenie, może także “przybliżać lub oddalać”. Zazwyczaj użytkownicy klikają to co bliżej niż dalej. Przykład poniżej. Choć przyciski są tej samej wielkości, kolor sprawia, że pomarańczowy jest bliżej, a pozostałe dwa niebieskie dalej.

Masz pytania? Może chcesz rozwinąć jakiś temat? Napisz do mnie i daj znać.


ściskam, Judka

The post Jak przyciągnąć wzrok Twojego klienta w konkretną część witryny. appeared first on Devrry Software House.

]]>
https://devrry.com/jak-przyciagnac-wzrok-twojego-klienta-w-konkretna-czesc-witryny-internetowej/feed/ 0
Solidny fundament Twojej strony – badanie i jego analiza. https://devrry.com/solidny-fundament-twojej-strony/ https://devrry.com/solidny-fundament-twojej-strony/#respond Mon, 20 Apr 2020 15:00:04 +0000 https://judka.pl/?p=1053 Stronę internetową jak każdy inny produkt w świecie online można po prostu zaprojektować i stworzyć. Jednak nie mając wiedzy o swoich potencjalnych klientach, o ich potrzebach i wymaganiach – najprawdopodobniej stworzysz coś co nie będzie potrzebne na rynku (bo dla kogo?). Jako specjalistka UX prowadzę badania i gromadzę dane, które dotyczą określonego problemu lub określonego […]

The post Solidny fundament Twojej strony – badanie i jego analiza. appeared first on Devrry Software House.

]]>
Stronę internetową jak każdy inny produkt w świecie online można po prostu zaprojektować i stworzyć. Jednak nie mając wiedzy o swoich potencjalnych klientach, o ich potrzebach i wymaganiach – najprawdopodobniej stworzysz coś co nie będzie potrzebne na rynku (bo dla kogo?).

Jako specjalistka UX prowadzę badania i gromadzę dane, które dotyczą określonego problemu lub określonego obszaru zainteresowań. Jest ogrom różnych metod i narzędzi z których korzystam, ale dzisiaj opowiem Ci o badaniach ilościowych i jakościowych, które możesz przeprowadzić sam.

Metody ilościowe (inaczej ilościówka) dostarczają dane matematyczne. Dzięki nim możesz wskazać ilu Twoich klientów woli poszczególne wersje Twojej strony lub dla ilu z nich Twoja witryna jest prosta w obsłudze. Ilościówka wymaga udziału dużej grupy ludzi (powiedzmy 30 osób), ale wcale nie musisz mieć z nimi styczności. Takie badanie możesz przeprowadzić zdalnie, np. tworząc ankietę w google. Przeanalizowanie takiego badania jest szybkie i proste pod warunkiem, że naprawdę się do niego przygotowałeś. Tutaj idziemy po prostu na ilość.

Metody jakościowe powiedzą Ci natomiast, dlaczego użytkownik np. nie może znaleźć czegoś na Twojej stronie. Tutaj idziemy bardziej na jakość, czyli bezpośredni kontakt z Twoim klientem. Poprzez narzędzie, np. google hangouts uczestnik Twojego badania może udostępnić Ci swój ekran i opowiadać o tym co robi, jaki ma problem, czego szuka itp. Fajnie jakbyś miał budżet na takie badanie, bo wtedy będzie Ci łatwiej znaleźć odpowiednią grupę ludzi, którzy odpowiadają profilowi Twojego idealnego klienta i zechcą Ci poświęcić swój czas. Jeśli nie masz takiego budżetu – spróbuj zaproponować coś w zamian lub poszukać swoich klientów wśród znajomych.

Przykłady badań

Ilościówka z testami A/B

Masz pomysł na dwie wersje swojego banera na górze strony. Zamiast zgadywać, czy użytkownicy będą chcieli w niego kliknąć przeprowadź badanie ilościowe z wyborem. Stwórz dwie wersje tego samego banera – ale pamiętaj, że nie mogą one bardzo mocno się różnić – zmień po prostu jeden, góra dwa elementy, np. zdjęcie lub etykietę przycisku. Żeby wykonać takie testy A/B możesz dodać do WordPressa wtyczkę dzięki której sprawdzisz, który baner jest chętniej klikany. Takie badanie nic Cię nie kosztuje, a jest naprawdę skuteczne!

Ilościówka z ankietą

Pamiętaj, żeby taki kwestionariusz był starannie przygotowany. Nie naprowadzaj użytkownika na odpowiedzi w ankiecie, bądź neutralny i obiektywny. Tylko w ten sposób Twoje badanie będzie miało sens. Im więcej odpowiedzi tym mniej wątpliwości. Pamiętaj tutaj także o swojej grupie docelowej – im bliżej niej tym lepiej. Spróbuj poszukać tematycznych grup na facebooku.

Jakościówka z wywiadem

Do takiego badania pomimo rozmowy na żywo z potencjalnym klientem lub swoim klientem (jeśli masz już swoją stronę) także musisz się dobrze przygotować. Czas każdego człowieka jest na tyle cenny, że nie ma on czasu na pierdoły. Poza tym jeśli płacisz mu za godzinę – to za ekstra czas będziesz także musiał dopłacić. Jeśli nie masz jeszcze swojej witryny – możesz bazować na witrynie swojego bezpośredniego konkurenta. Jeśli masz swoją witrynę – obserwuj i nawet nagrywaj jak użytkownik się po niej porusza realizując Twoje zadania. Pamiętaj, żeby poinformować użytkownika o takich manewrach jak nagrywanie, a najlepiej przed rozpoczęciem takiej sesji wyślij mu dokument do wypełnienia, który załączam na końcu 🙂 będziesz miał zgodę na piśmie, a użytkownik poczuje się bezpieczniej, że jego udział w badaniu nie wyjdzie poza Twoje otoczenie.

Pytania? Napisz do mnie!

ściskam, Judka

The post Solidny fundament Twojej strony – badanie i jego analiza. appeared first on Devrry Software House.

]]>
https://devrry.com/solidny-fundament-twojej-strony/feed/ 0
Co to jest ten cały UX? Czy Twoja strona go potrzebuje? https://devrry.com/co-to-jest-ux/ https://devrry.com/co-to-jest-ux/#comments Fri, 17 Apr 2020 18:00:36 +0000 https://judka.pl/?p=630 UX może dać Ci sporo korzyści, jeśli prowadzisz lub zamierzasz prowadzić stronę internetową, która będzie prezentować produkty, usługi albo ciekawe treści Twojemu potencjalnemu Klientowi. Po pierwsze, pomoże Ci wywrzeć na Twoim kliencie pierwsze, dobre wrażenie. Wszak, jak Cię widzą, tak Cię piszą. Zapewne obserwujesz, że obecnie serwis www ma prawie każdy. WordPress (w połączeniu z serwerem, […]

The post Co to jest ten cały UX? Czy Twoja strona go potrzebuje? appeared first on Devrry Software House.

]]>
UX może dać Ci sporo korzyści, jeśli prowadzisz lub zamierzasz prowadzić stronę internetową, która będzie prezentować produkty, usługi albo ciekawe treści Twojemu potencjalnemu Klientowi.

Po pierwsze, pomoże Ci wywrzeć na Twoim kliencie pierwsze, dobre wrażenie. Wszak, jak Cię widzą, tak Cię piszą. Zapewne obserwujesz, że obecnie serwis www ma prawie każdy. WordPress (w połączeniu z serwerem, domeną i ssl) znacznie ułatwia powstawanie oraz obsługę stron, więc coraz więcej firm pokazuje się w internecie. Taka dostępność stron sprawia, że wyglądają one bardzo różnie. Dzięki metodologii UX, możemy dopracować ją tak, aby klienci już na wstępie oniemieli z wrażenia i chcieli do Ciebie powracać☺

Wygląd strony to jedno, ale jej użyteczność, łatwość zrozumienia i intuicyjność– to druga, bardzo kluczowa sprawa. Chodzi o to, aby klient nie musiał nawet przez chwilę się zastanawiać, gdzie „kliknąć”, żeby uzyskać to, czego potrzebuje. Twoja strona musi sprawić, żeby użytkownik został na niej i dokonał transakcji. I tu także naprzeciw wychodzi User Experience.

„I właśnie ten cały UX” – jest takim „projektowaniem wrażeń”, jakich doznaje Twój klient, kiedy przegląda Twoją stronę. 

Przeanalizowałam wrażenia klientów na różnych stronach i oto kilka przykładów:

„Jeny gdzie jest ten artykuł ze wczoraj….” (frustracja)

„Jak tutaj coś kupić?” (zagwozdka)

„Jak wrócić do tamtego miejsca?” (frustracja)

Jak sądzisz, co zrobi klient, który doświadcza takich wrażeń? To chyba oczywiste… Poszuka bardziej intuicyjnej strony. Ludzie nie chcą myśleć, ani się zastanawiać.  Cały bajer z UXem polega w tym obszarze właśnie na stworzeniu takiej witryny lub aplikacji, aby użytkownik nie musiał szukać rozwiązań gdzieś indziej. Przyciągasz wyglądem (strony), zatrzmujesz charakterem (czyli prostotą i intuicyjnością).

Tak naprawdę, jedyne sytuacje, w których klient powinien się zastanawiać to np.  czy wybrać różowy kolor koszulki, czy niebieski, a moment, w którym klika ten wybrany kolor, nie powinien wymagać od niego jakiegokolwiek zastanowienia. Jednym zdaniem: powinno mu to wyjść naturalnie jak mycie rąk po powrocie ze sklepu, nie tylko w czasach pandemii ?

Zacznijmy od wstępnej krótkiej analizy, którą możesz zrobić sam:

 • Po pierwsze: treść. Treść na Twojej stronie powinna być prosto napisana i ułożona w taki sposób, aby użytkownik znalazł bez problemu to, czego szuka. Dotyczy to zarówno rozmieszczenia wszystkich Twoich podstron, nawigacji na stronie i tego, w jaki sposób nazywasz każdą z pozycji menu, a także, jakie jest nazewnictwo linków i formularzy. Jak to wygląda u Ciebie?
 • Po drugie: estetyka. Estetyka Twojej witryny powinna być zgodna z tożsamością Twojej marki, ale także atrakcyjna dla użytkownika. Napisz, jak jest teraz i czego Twoim zdaniem oczekują Twoi klienci.
 • Po trzecie: animacje. Nie mówię tutaj o tandetnych animacjach, które nic nie wnoszą do Twojej witryny. Chodzi o animacje, zwiększające intuicyjność strony, czyli np. Czy Twoje menu wysuwa się płynnie wraz z klikaniem, czy zdążysz w międzyczasie pójść po bułki do sklepu?;) 
 • Po czwarte: obsługa klienta. Odpowiadasz na e-maile? Na wiadomości z Facebooka? Czy przeciągasz to w nieskończoność, bo nie masz czasu? Jak to wygląda u Ciebie? I w tym aspekcie wrażenia użytkownika są bardzo ważne i trzeba wziąć pod uwagę Twój aktualny sposób działania tutaj.

Pamiętaj, że kryteria analizy Twojej obecnej lub przyszłej strony mogą być różne – w zależności od poszukiwanych informacji- ale te są podstawowe, więc możesz je przeanalizować u siebie od razu. Sprawdź także jak wygląda Twoja konkurencja przy takiej analizie i napisz do mnie o swoich wrażeniach!

ściskam, Judka 

The post Co to jest ten cały UX? Czy Twoja strona go potrzebuje? appeared first on Devrry Software House.

]]>
https://devrry.com/co-to-jest-ux/feed/ 1